Opis

Niech Bolesław Prus zostanie naszym przewodnikiem po starej, nieistniejącej już Warszawie. Poszukamy stolicy z jego najbardziej warszawskiej powieści „Lalka”.

Spacer rozpoczniemy przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu nieopodal którego, według niektórych badaczy, mieszkał Stanisław Wokulski. Później udamy się do kamienicy, gdzie mieścił się powieściowy sklep galanteryjny Wokulskiego, a w oficynie miał swoje skromne lokum Ignacy Rzecki. Odwiedzimy również warszawskie kościoły Karmelitów i Kapucynów. Porozmawiamy o bogactwie i biedzie. Zejdziemy na skarpę wiślaną, aby zerknąć na Powiśle, niegdyś dzielnicę nędzy tak sugestywnie opisaną przez Bolesława Prusa. Poszukamy, gdzie znajdowała się siedziba Kuriera Codziennego i co ją upamiętnia. Naszą wyobraźnię wspomagać będą zdjęcia, odpowiednie cytaty z powieści oraz odpowiednie źródła historyczne, aby w efekcie uzyskać pełny portret Warszawy z II połowy XIX wieku.

Galeria
Ciekawostki

Czy wiesz, że… Ignacy Rzecki, mimo, że jest postacią literacką, mocno zaistniał w przestrzeni Warszawy. W bramie jednego z domów na ul. Krakowskie Przedmieście możemy znaleźć tablicę z informacją, że właśnie tam mieszkał stary subiekt i pamiętnikarz. Natomiast powieść Bolesława Prusa dostarcza nam dokładny opis mieszkania Rzeckiego.

Zakres

Zakres spaceru:

  • Ul. Krakowskie Przedmieście
  • Plac Teatralny
  • Ul. Miodowa

Początek spaceru: Pomnik Kopernika

Podsumowanie

Podsumowanie

  • Czas trwania: ok. 2 godzin
  • Maksymalna liczba uczestników na jednego przewodnika: do 30 os wraz z opiekunami
  • Cena: 350 zł*

Spacer rekomendowany dla uczniów szkół średnich.

350 PLN cena orientacyjna*
* Ostateczna cena jest ustalana indywidualnie.