Opis

Opis

Spacer po Cmentarzu Powązkowskim, który pozwoli dzieciom poznać historię cmentarza i pochowanych tam ludzi w nietuzinkowy sposób.

Na pomniki będziemy patrzyli okiem artysty, poszukamy najpiękniejszych aniołów i innych rzeźb. Niczym filmowy Indiana Jones nauczymy się odczytywać najpopularniejsze symbole umieszczone na grobach. Przy niektórych nagrobkach zatrzymamy się, aby poznać losy pochowanych tam ludzi. Podczas spaceru dzieci dostaną zadania do wykonania i będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Październik i listopad to miesiące, gdy często odwiedzamy cmentarze. Dlatego też, podczas naszych jesiennych spacerów przybliżamy tradycje związane z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Galeria
Ciekawostki

Czy wiesz, że… Stare Powązki to najstarszy czynny cmentarz w Warszawie. Założony w II połowie XVIII w na początku nie cieszył się popularnością wśród ludności. Założony w „polu”, za wałami miejskimi, na piaszczystej wydmie, miał problem o ogólną estetyką. Pisano o nim, że był zaniedbany, opuszczony, daleki od wszelkich zabudowań, przypominał wiejski cmentarz. Duchowni wielce się natrudzili, aby przekonać do niego wiernych. Organizowano uroczyście Zaduszki oraz procesje Bożego Ciała. Wszystko to miało na celu „uświęcenie” cmentarza i pokazanie, że nie jest ujmą pochówek tam. Ostatecznie, jak wiemy, cel został osiągnięty, a dziś Cmentarz Powązkowski jest jednym z najpiękniejszych zabytków Warszawy.

Zakres

Zakres spaceru:

  • Stare Powązki. Początek: przy Bramie Św. Honoraty niedaleko Kościoła Św. Karola Boromeusza.
Podsumowanie

Podsumowanie

  • Czas trwania: ok. 2 godzin
  • Liczba uczestników: do 30 osób + opiekunowie
  • Materiały: Wszystkie materiały przygotowane przez przewodnika
  • Cena: 450 zł*

Spacer przeznaczony dla uczniów młodszych klas SP (I-V)

450 PLN cena orientacyjna*
* Ostateczna cena jest ustalana indywidualnie.