Opis
Zapraszamy na niecodzienną wyprawę śladami warszawskich szopek bożonarodzeniowych. Styczeń to w tradycji polskiej czas niezwykły, czas kolędników, jasełek, szopek i przedstawień herodowych. To również czas zabawy, wróżb, kuligów, hucznych bali.
Na naszej wycieczce opowiemy o nieco już zapomnianych świątecznych zwyczajach. Dzieci dowiedzą się kim był turoń, Trzej Mędrcy, jak wyglądali kolędnicy i dlaczego w kościołach buduje się szopki bożonarodzeniowe. W staromiejskich kościołach obejrzymy szopki, postaramy się zrozumieć ich sens i wymowę, poszukamy elementów współczesnych i tradycyjnych. Na koniec spaceru odwiedzimy najsłynniejszą warszawską szopkę znajdującą się w kościele o.o. Kapucynów na ul. Miodowej. Zajęcia zakończymy quizem z nagrodami.
(spacer sezonowy – tylko w styczniu)
Czy wiesz, że… Najstarsze w Polsce figurki z szopki kościelnej pochodzą z XIV w i znajdują się w Krakowie, w kościele klarysek pod wezwaniem św. Andrzeja. Prawdopodobnie ufundowała je Elżbieta, królowa węgierska, córka Władysława Łokietka. Była ona również królową regentką polską w imieniu swojego syna Ludwika Andegaweńskiego.
Zakres spaceru:
- Początek Kolumna Zygmunta
- Stare Miasto i okolice
- ul Miodowa
Podsumowanie
- Czas trwania: ok. 1,5-2h godzin
- Liczba uczestników: Maksymalna liczba uczestników na jednego przewodnika: do 30 os + opiekunowie
- Cena: 400 zł*